لکه گیری

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
  • نظرات : یک دیدگاه

لکه گیری

فرش ها در منازل مسکونی جزء پر استفاده ترین وسایل می باشند و اکثر فعالیت های ما در مجاورت آنها و یا بر روی آنها می باشد و به همین دلیل امکان دارد به انواع و اقسام مواد آلوده شود که این مواد ممکن است خوراکی ها، مواد شیمیایی، مواد رنگی و … باشند. لکه گیری فرش ها در اکثر مواقع کار بسیار ساده ای است که بسیاری از مردم از آن آگاه هستند و کاری تخصصی نیست و هر کسی می تواند با کمی صبر و دقت به خوبی این کار را انجام دهد و فرش ها را لکه گیری کند.

 

لکه گیری

لکه گیری

روش های لکه برداری فرش

لکه گیری باید با توجه به شرایط و نوع لکه ای که ایجاد شده است انجام شود و برای هر لکه ای از مواد خاصی برای حذف آن استفاده شود.

مثلا در صورتی که لکه ای قیر روی فرش باشد با توجه به ضخامت آن باید لکه گیری صورت گیرد. اگر ضخامت قیر زیاد بود می تواند قسمت های اضافی آن را با کاردک یا چاقو به گونه ای که به پرزهای فرش آسیبی وارد نشود برداشت. سپس با پارچه ای که به نفت سفید آغشته شده قسمت های باقی مانده را تمیز کرد.

برای حذف لکه های جوهری هم در صورتی که لکه تازه بوده و خشک نشده باشد می توان سریعا با قاشق آن را برداشت تا از نفوذ بیشتر آن جلوگیری کرد و سپس از محلول آب و صابون برای تمیز کردن محل آن استفاده کرد. در بعضی مواقع هم می توان برای نتیجه بهتر از پودر هیدروسولفیت روی استفاده کنند و با آن محل لکه را ماساژ داده و لکه گیری را انجام دهند.

برای حذف لکه های رنگی و چسب های شیمیایی هم می توان ابتدا قسمت های اضافی را با قاشق جمع آوری کرد سپس باقی مانده رنگ و چسب را با تینر تمیز کنند و بعد از آن شستشو داده شود. بعضی از چسب ها هم هستند که نیازی به تینر ندارند و کافی است که یک پارچه تمیز را روی آن قرار داده و روی پارچه را اتو کنید تا چسب به پارچه چسبیده و کنده شود.

برای پاک کردن لکه های ناشی از نفت سیاه هم می توان بعد از برداشتن قسمت های اضافی آن از نفت سفید استفاده کرد.

برای پاک کردن لکه های جوهر می توان از پودر نمک استفاده کرد. نمک جوهر را جذب کرده و در آخر می توان با یک پارچه آغشته به الکل باقی مانده آن را تمیز کرد.

 

لکه گیری فرش

لکه گیری فرش

 

انواع لکه گیرها یا پاک کننده های فرش

با توجه به نوع و جنس و میزان ضخامت لکه ایجاد شده در فرش برای لکه گیری می توان از مواد مختلفی استفاده کرد. علاوه بر مواد گفته شده در بسیاری از مواقع از موادی مانند گل سر شوی، ساپونین ها، کلر، جوش شیرین و سود استفاده می کنند و در بعضی از مواقع هم شاید نیاز به رنگ کردن قالی باشد. استفاده از مواد برای لکه برداری به نوع فرش هم بسیار بستگی دارد مثلا برای فرش های دستباف بهتر است که از مواد مایع استفاده نشود چون ممکن است که علاوه بر لکه تغییر رنگ نیز بدهد.

 

نکاتی که باید در حین لکه برداری رعایت کرد

  • از ماسک و وسایل حفاظتی در هنگام کار مواد شیمیایی استفاده کنید
  • قبل از شروع لکه برداری سعی کنید قالی یا فرش را از گرد و غبار تمیز کنید
  • از وسایل تمیز استفاده کنید
  • از نوع و جنس فرش مطمئن شوید که ناخواسته آسیب بیشتری به آن وارد نکنید.