شستشو

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
  • نظرات : 6دیدگاه

شستشو

قالی به عنوان یکی از هنرهای اصیل ایرانی قرن هاست که زینت بخش خانه های ما ایرانیان است و تقریبا هیچ ایرانی نیست که دکوراسیون منزل خود را بدون قالی تصور کند. نگهداری صحیح قالی می تواند عمر آن را افزایش دهد. عمر قالی ها معمولا بالای 10 سال می باشد که با نگهداری مناسب و استفاده درست می تواند به 30 سال هم برسد؛ اما یکی از راه های نگهداری قالی شستن آن می باشد که می تواند به صورت سنتی و توسط اشخاص و یا در قالیشویی ها به صورت صنعتی صورت بپذیرد.

 

شستشو فرش

شستشو فرش

شستن قالی به صورت سنتی بهتر است یا صنعتی؟

هر چند که شستن زیاد فرش ها، خصوصا فرش های دستباف و اصیل ایرانی کار درستی نمی باشد و می توان با روش های دیگر آلودگی های روی آن را برداشت اما درصورتی که نیاز به شستن باشد استفاده از روش های سنتی نمی تواند به خوبی پاسخگوی شما باشد. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی، قالیشویی در کارگاه های قالیشویی با استفاده از دستگاه های مدرن و مواد شوینده مخصوص بسیار عاقلانه تر و درست تر از روش های سنتی است چرا که علاوه بر پاکیزگی بیشتر، به دلیل تخصصی بودن کار و استفاده از مواد مخصوص از تار و پود فرش و رنگ آن به خوبی محافظت می شود که باعث طول عمر بیشتر قالی خواهد شد.

 

قالیشویی

قالیشویی

 

همچنین با توجه به شرایط مورد نیاز برای شستن قالی مانند شوینده ها، وسایل، آب و فضای مناسب و به دلیل اینکه در اکثر ساختمان های امروزی چنین فضایی در دسترس نیست و در صورت فراهم بودن شرایط هم قالیشویی سنتی مصرف آب بسیار زیادی را در پی خواهد داشت و همچنین احتمال وارد شدن آسیب به خصوص به فرش های قیمتی وجود دارد، همچنین شستن تابلو فرش ها، فرش های نفیس و قدیمی نیازمند تخصص و خدماتی است که افراد عادی قادر به انجام آن نخواهند بود، بنابراین بهترین کار استفاده از کارگاه های قالیشویی و ابزار مدرن است.

 البته تعدادی از کارگاه های قالیشویی هم هستند که به صورت سنتی عمل کرده و به صورت دستی قالی ها را شستشو می دهند و باید قبل از آنکه فرش را به آنها بدهید مطمئن شویده که کارگاه سنتی است یا مکانیزه.

 

شستشو فرش

شستشو فرش

ویژگی های یک قالیشویی خوب

  • مهم ترین ویژگی که همه از یکی قالیشویی انتظار دارند شستن و تمیز کردن اصولی و قابل قبول است
  • ویژگی دوم و مهمی که برای همه اهمیت دارد قیمت خدمات است
  • کیفیت حمل و نقل، محافظت از قالی و مدت زمانی که طول می کشد قالی تمیز را به مشتری تحویل بدهند بسیار اهمیت دارد
  • مواد مورد استفاده در شستن قالی ها و دستگاه هایی که استفاده می شود هم اهمیت بالایی دارند خصوصا برای فرش هایی گرانقیمت و نفیس

 

 

نکاتی در مورد نگهداری فرش و قالیشویی

پاکیزگی فرش اولین و مهم ترین نکته ای است که باید آن را رعایت کرد تا نیاز به شستن پیدا نکند. برای این کار بهترین وسیله جاروبرقی با قدرت بالا است که به خوبی گرد و خاک را از میان تار و پود فرش بردارد. توجه داشته باشید که استفاده از جارو دستی به مرور زمانالیاف فرش شما را دچار آسیب می کند.

تابش نور مستقیم آفتاب هرچند که اثرات بسیار مفید و خوبی برای فضای مناز دارد اما در صورتی که فرش به صورت دائم زیر نور مستقیم آفتاب باشد قطعا رنگ آن دچار تغییرات خواهد شد

سعی کنید تا حد امکان فرش ها را در مقابل سایش محافظت کنید و در صورتی که فرش ها در نزدیکی درها هستند و نقاطی از آن بیشتر استفاده می شود سعی کنید بعد از مدتی فرش را جابه جا یا سرو ته کنید.