رنگبرداری

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  • نظرات : یک دیدگاه

رنگبرداری

رنگ برداری یکی از شغل هایی است که در راستای تکمیل فرش های دستباف فعالیت دارد و نیازمند تخصص و مهارت بسیار بالایی است. فرش های دستباف معمولا بعد از مدتی که از آنها استفاده شود دچار آسیب هایی می شوند که باعث تغییر رنگ آنها می شود که قابل برگشت نیستند. البته فرش های ماشینی هم می توانند همانند فرش های دستباف دچار تغییر رنگ و آسیب دیدگی شوند و برداشتن رنگ در آنها نیز اهمیت بالایی دارد اما به دلیل ارزش بالای فرش های دستبافت، آنها بیشتر مورد توجه قرار می گیرند.

ریختن مایعات،چسبیدن قیر، ریختن رنگ های شیمیایی، رنگ های جوهری و … از این قبیل مواد هستند که برداشتن و پاک کردن آنها باید با دقت بسیار زیادی انجام شود.

 

رنگبرداری

رنگبرداری

 

چرا فرش های دستباف نیاز به رنگ برداری دارند؟

شاید بتوان ادعا کرد که تمامی فرش هایی که کار دست هستند در هنگام تماس با مایعات از خودشان رنگ پس می دهند و باعث می شوند که ظاهر فرش به صورت قابل توجهی تغییر کند و از زیبایی آن کاسته شود که دلیل آن هم احتمالا مربوط به رنگرزی نامناسب و یا نوع و جنس رنگ های به کار رفته در آنها می باشد و با توجه به اینکه این نوع از فرش ها قیمت های بسیار بالایی دارند به راحتی نمی توان آنها را تعویض کرد و یا حتی از مواد شوینده برای برطرف کردن مشکل استفاده کرد. بنابراین باید رنگ برداری صورت بگیرد که آنهم نیاز به مهارت و مواد مخصوصی دارد.

 

رنگبرداری فرش

رنگبرداری فرش

 

مواد مورد استفاده در رنگ برداری

در این حرفه با توجه به میزان و نوع آسیب وارد شده به فرش می توان از مواد زیادی استفاده کرد که مهم ترین آنها سولفریک سدیم، آمونیاک، پیریدن، سدیم کربنات، دی کرومات پتاسیم، سدیم دی تیونید . مواد دیگری که همانگونه از اسم آنها پیدا است همگی موادی شیمیایی هستند بنابراین  استفاده از آنها و ترمیم رنگ ها کاری کاملا تخصصی است و از عهده افراد عادی خارج است.

راه های برداشتن رنگ از روی فرش

بعد از برداشتن لکه های و مواد اضافی که باعث تغییر رنگ فرش شده اند محل آن را تمیز کرده و متناسب با نوع فرش، جنس نخ های استفاده شده در آن و رنگ فرش از موادی که گفته شد برای رنگ برداری استفاده می شود. با توجه به اینکه فرش های دستباف نسبت به فرش های ماشینی ظرافت بیشتر دارند کارشناسان رنگ برداری به دقت و با صبر و تحمل و با استفاده از قلمو ها و مواد مخصوص این کار را انجام می دهند.

 

فرش های ماشینی

رنگ برداری برای هر نوعی از فرش ها امکانپذیر می باشد اما با توجه به اینکه فرش های دستباف ساخته دست هستند و تقریبا از نخ ها و موادی در آن استفاده می شوند که طبیعی هستند و ظرافت بالایی دارند، بنابراین آسیب پذیر می باشند باید دقت عمل بسیار بیشتر به خرج داد و این به آن معنی نیست که برای فرش های ماشینی نباید دقت داشت. اما معمولا فرش های ماشینی نسبت به فرش های دستباف کمتر دچار آسیب و تغییر رنگ می شوند و در صورتی هم که آسیبی دیده باشند راحت تر می توان آنها را ترمیم و رنگ برداری کرد. فرش های ماشینی را حتی قالیشویی ها هم می توانند ترمیم کنند.