رفوگری

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
  • نظرات : 3دیدگاه

رفوگری

رفوگری فرش را می توان یکی از هنرهای مفید و موثر در زمینه فرش و قالی دانست. زمانی که فرش ها و قالی های نفیس و گران بها و دستباف دچار آسیب، پارگی و یا سوختگی می شوند ارزش این هنر مشخص خواهد شد. رفوگری را در اصل باید مکمل هنر فرش بافی دانست که در چند مرحله انجام می شود و انواع مختلی دارد مانند ترمیم حاشیه فرش، بازیابی پرزها، تغییر اندازه فرش، از بین بردن کجی فرش و … که همگی به ماندگاری فرش کمک خواهند کرد.

 

رفوگری

رفوگری

مراحل رفوگری

مرحله اول این هنر شیرازه دوزی است که در این مرحله استاد کار متناسب با نخ استفاده شده در فرش نخی را انتخاب کرده و سپس اقدام به ترمیم قسمت های آسیب دیده خواهد کرد. در صورتی که از نخ متناسب و همرنگ استفاده نشود رفوگری همانند وصله به چشم می آید که ممکن است حتی از خود آسیب و پارگی اولیه هم زشت تر باشد.

در مرحله دوم استادکار چله های اول و آخر فرش را ترمیم می کند که به عنوان مرحله پل سازی شناخته می شود. مرحله بعدی گلیم بافی است که در این مرحله گلیم فرش باید مطابق با اول و آخر فرش بافته شود. مرحله چهارم کار که بیدخوردگی نامیده می شود که به رفوی پشت و روی فرش می پردازد.

اگر در یک طرف فرش، پارگی ایجاد شود و یا آسیبی ببیند رفوگر باید فرش را از روی نقشه سالم فرش ترمیم کند. برای همین است که رفوگری و فرش بافی را مکمل هم می دانند چون رفوگر باید کاملا نقشه خوانی فرش آشنایی داشته باشد تا بتواند بهتر کار خودش را انجام دهد. همچنین کسی که فرش می بافد هر لحظه احتمال دارد که فرش پارگی یا آسیبی روی دار قالی ببیند که بافنده باید توانایی ترمیم آن را داشته باشد. همچنین رفوگر باید با اصول رنگرزی آشنایی داشته باشد تا در صورت مغایرت رنگ هایی که برای ترمیم فرش استفاده می کند بتواند از رنگ های محلول و آماده استفاده کند.

 

رفوگری فرش

رفوگری فرش

 

انواع ضایعاتی که نیاز به رفو دارند

ضایعات فرش ها که نیازمند رفو هستند به چند دسته تقسیم می شوند که به شرح زیر می باشند

  • ضایعاتی که ناشی از عمر بالا و کهنه شدن فرش است مانند پاره شدن، پوسیدگی، در رفتگی چله ها، رنگ پریدگی و … که باعث زشت شدن فرش می شوند.
  • ضایعاتی که ناشی از سوختگی هستند
  • شایعاتی که ناشی رطوبت و یا مواد شیمیایی هستند

ابزارهای مورد استفاده در رفوگری

برای رفو کردن و ترمیم فرش تقریبا از همه ابزارهایی که در بافت آن استفاده می شود باید استفاده کرد. این ابزار شامل قلاب، درفش، دفتین، انواع نخ های استفاده شده در قالی، کیله، میخ، چاقو، قیچی، دم باریک، اتو، سوزن نقشه فرش و… که همگی می توانند استفاده های خاص خودشان را در رفوگری داشته باشند.

 

رفوگری قالی

رفوگری قالی